212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Astım Hastalığı Olan Kadınlar Daha Zor Gebe Kalabiliyor

Astım Hastalığı Olan Kadınlar Daha Zor Gebe Kalabiliyor

Yeni bir çalışmaya göre astım hastalığı olan kadınlar, sağlıklı hemcinslerine göre gebe kalmak  için daha uzun süre bekliyorlar ve daha fazla oranda infertilite tanısı alıyorlar.

Bu olumsuzluklar, düzenli olarak tedavi görenler için geçerli değil. Çünkü steroid içeren uzun etkili inhaler kullananlarda gebelik oranı sağlıklı olan kadınlarla eşitleniyor.

İngiltere, İrlanda ve Avustralya’da 5000 kadında yapılan bir araştırmanın sonucunda, astımı olan kadınların gebe kalmak için bekleme süreleri diğer kadınlardan %20 daha uzundur. Yine bu kadınlarda infertilite tanısı %40 daha fazla konmaktadır.

Astım hastası kadınlar, tedavi için “uzun etkili steroid inhaler” (kahverengi) kullandıklarında gebelik kolayca oluşmaktadır. Eğer sadece kriz semptomları için olan mavi inhaler kullanırlarsa, gebe kalma sürelerinde bir değişiklik olmamaktadır.

Yapılan araştırmada, astımı tetikleyen faktör olan  inflamasyonun aynı zamanda  üremenin de olumsuz etkilenmesine  neden olduğu ortaya konmuştur.

Çalışmanın liderlerinden Dr.Luke Grzeskowiak, astımın hem hamileler  hem de fetüs üzerinde  pek çok olumsuz etkisi olduğundan bahsetmiş ve gebelik öncesi mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

Astım esnasında oluşan iltihabi durum, yumurtalıkları ve yumurta kalitesini olumsuz etkilemektedir.Tedavi için kullanılan uzun etkili steroidler bağışıklık sistemini baskılayarak bu infeksiyöz durumu düzeltir. Ancak acil durumlarda kullanılan kısa etkili steroidler, belirtileri ortadan kaldırsa bile ümmun sistemi baskılayamadıklarından, inflamasyon devem eder.

Dünyada kadınların %5 ila 10’u astım hastasıdır ve astım üreme çağındaki kadınlarda görülen kronik hastalıkların en yaygınıdır. Bu nedenle gebelik öncesi mutlaka tedavisi düzenlenmelidir.

 

Daha fazla bilgi için;

Op.Dr. Betül Görgen

www.drbetulgorgen.com

(12 değerlendirme)