212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Doğal Tüp Bebek Tedavisi ve Embriyo Dondurma

Doğal Tüp Bebek Tedavisi ve Embriyo Dondurma

Doğal Tüp Bebek Tedavisi

Natural IVF de denilen doğal tüp bebek tedavisi kadına dışarıdan herhangi bir hormon takviyesi yapılmadan kendi hormonal döngüsü takip edilerek oluşan yumurta veya yumurtaların tıpkı tüp bebek tedavisindeki gibi vajinal ultrason eşliğinde iğne ile toplanıp sperm ile laboratuvar ortamında döllendikten sonra rahime transfer edilme işlemi olarak  tanımlanır ancak kesin ovülasyon (yumurtlama) zamanının saptanması ve olgun yumurtaların toplanması için doğal tüp bebek tedavisinde de çatlatma iğnesi yani HCG yapılmaktadır çok az klinik de doğal LH hormonu takip edilerek de yumurtlama anı saptanmaya çalışılır ve buna göre yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Bu yöntem kadınlar için uygulaması daha kolay olarak tanımlanmıştır ancak uygun dozlarda yapılan hormon takviyesi ile gerçekleştirilen tüp bebek tedavilerinde başarı şansı bu yönteme göre oldukça fazladır.

Doğal tüp bebek tedavisi sonrası toplanan yumurtalar da olgunlaşma izlenmemesi halinde bu yumurtalar InVitroMaturasyon IVM yani laboratuvar ortamında olgunlaştırma işlemi yapılarak gelistirilebilir

Buna rağmen hastanın yumurtalıklarının üzerinde yani invivo olgunlasmis yumurtalar kullanılarak yapılan tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında geliştirmeye göre daha fazla canlı doğum oranı  sunmaktadır. Doğal tüp bebek tedavisi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında ya da yuksek doz hormon kullanımının sakıncalı olduğu durumlarda etkili olabilmektedir.   

 

Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma, üreme yeteneğinin devamı için geliştirilmiş çok eskiden beri kullanılan bir yöntemdir.

İlk olarak 1983 yılında tanımlanmıştır. Tüp bebek tedavilerinde kullanılması yakın geçmişe dayanır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2014 yılında rutin kullanıma girdi ve neredeyse tüm tüp bebek tedavilerindeki embriyo transferlerinin yaklaşık  yüzde ellisini oluşturmaya başladı.

Doğal adet döngüsü ya da doğum kontrol hapı ile suni olarak başlatılan adet döngüsünün başlarında yumurta geliştirici folikül büyütücü ilac tedavilerinden sonra yaklaşık olarak 12-14 günlerde oluşan yumurtalar son olgunlaştırıcı iğne (çatlatma) tedavilerini de yapildiktan 36 saat sonra genel anestezi altında yapılan vajinadan ultrason eşliğinde girilen bir iğne ile yumurtaların toplanması işlemi yani OPU   yapılır.

Toplanan yumurtalar sperm ile döllenir, döllenen yumurtalar embriyo adını alır

Embriyolar uygun ortam altında belirli karbondioksit ve sıcaklık ortamları sağlayan kapalı sistemlerde geliştirilir ve yaklaşık olarak 5 gün büyümeleri sağlanır

Bu aşamadan sonra embriyolar çeşitli teknolojik yöntemler kullanılıp dondurularak saklanırlar ve transfer için medikal, psikolojik ve ekonomik durum optimal hale getirildikten sonra embriyo transfer işlemi doğal yada artifisyel adet döneminde  yapılır.

Embriyolar için şu anda yasal dondurma süresi 5 yıl kadar olsa da embriyo bekleme süresi için aslında bilinen bir limit bulunmamaktadır.

20 yıl bekletilen embriyo transferinden bile canlı doğum rapor edilmiştir.

Tabii dondurulmuş embriyo transferinden sonra ulaşılan canlı doğum oraninda, embriyo oluşturulan yumurtanın kadının kaçıncı yaşında elde edildiği büyük öneme sahiptir.

Kadın yaşı 35'in altındayken embriyo transferi sonrası gebelik oranı %43lerde iken 35 yaşından sonra bu oran düşmekte hatta 41 yaşından sonra yüzde 28 lere gerilemektedir. Dondurulmuş ya da taze transfer edilen embriyolar sonucunda oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde doğum döneminde saptanan bulgularda bir farklılık tespit edilememiştir.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Op. Dr. Sertan Aksu 

Menderes Mah. Atışalanı Cad. 307. Sok. 2 Esenler, İstanbul https://www.sertanaksu.com/

 

 

                            

(16 değerlendirme)