212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Tüp Bebek Nedir?

Korunmasız olarak bir yıl boyunca düzenli cinsel ilişki ve çocuk isteğine rağmen gebelik oluşamaması durumuna kısırlık, yani infertilite denir. İnfertilite değerlendirmesi 35 yaşın altındaki kadınlarda bir yıllık gebelik oluşamaması durumunda başlarken, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda beklenmesi gereken süre altı ay olarak belirtilmektedir.

Ancak bilinen kesin infertilite sebebi olan çiftlerde bu sürelerin beklenmesine gerek yoktur. İnfertilite değerlendirilmesine çiftlerin evlilik öncesi ve evlilik dönemindeki öykülerinin detaylı olarak incelenmesi ile başlanır.

Geçirilen hastalıklar ve operasyonlar sorgulanır; günlük alışkanlıklar, sigara ve alkol kullanımı infertilite değerlendirmesinde oldukça önemlidir.

Kadına ait sebepler sorgulanırken, önceki gebelik öyküsü, geçirilmiş küretaj, önceden infertilite için yapılan tedaviler, düşükler ve ailede infertilite hikayesi olan bireyler sorgulanır. Adet düzeni, meme gelişimi, genital bölge ve koltuk altı kıllanması olup olmadığı önemlidir. Adet döneminde ağrı, ilişkide ağrı, bazen çikolata kisti de denilen endometriozis hastalığının bir belirtisi olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde İstenen Laboratuvar Testleri

Muhakkak sperm analizi yapılmalıdır.

Kadında yumurtlama olup olmadığının gösterilmesi oldukça önemlidir.

Tüplerin açıklığı ve rahim içi boşluğunun düzenli olduğunun gösterilmesi için HSG yani ilaçlı rahim filmi yapılmalıdır.

Yumurtalık kapasitesi (over rezervi) değerlendirmesi için ultrason ile antral folikül sayısı (AFC) ve\veya antimüllerianhormon (AMH) testi yapılmalıdır.

Bu testler sonucunda herhangi bir anormallik saptan hastalar için ileri evre değerlendirme şarttır.

Sperm testlerinde ileri derecede sayı azlığı, hareket kısıtlılığı ya da şekil bozukluğu olan hastalarda tedaviye rağmen düzelme olmuyor ise tüp bebek tedavisi kaçınılmazdır.

Yapılan yumurtlama testlerinde yumurtlamanın olmadığı kadınlarda yumurtlamayı sağlayacak tedavilere başlanılmalıdır.

İlaçlı rahim filminde rahim içinin düzenli ve tüplerin her ikisinin de açık olması gerekmektedir. Tüplerden bir tanesinin tıkalı olduğu durumlarda yine de doğal yolla gebelik oluşabilmektedir.

Yumurtalık rezervi testlerinde ileri derecede düşüklük olan hastalar, zamanın en etkili şekilde kullanılması gereken ve hızlıca ileri düzey değerlendirme yapılması istenen hastalardır.

Günümüzde yumurtalık kapasitesinin geriye döndürülebildiği bir tedavi yöntemi medikal ya da paramedikal olarak henüz bulunmamaktadır.

Adet görmeye devam etmek ya da adetlerin düzenli olması maalesef yumurtalık rezervinin iyi olduğunun bir göstergesi değildir. Bu nedenle özellikle ileride gebelik düşünen hastaların değerlendirilmesinde yumurtalık rezervinin dikkatlice incelenmesi ve kişiye bunun hakkında bilgi verilmesi üremenin devamlılığı ve fertilitenin korunması açısından oldukça önemlidir.

Yapılan incelemeler sonucunda doğal yolla gebe kalamayacağımı karar verilen hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanır

Tüp bebek tedavisinde amaç normalden daha fazla yumurta hücresi oluşturmak ve oluşturulan yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında eşten alınan sperm ile döllenip embriyo oluşturulması ve oluşturulan embriyonun rahime naklinden ibarettir.

Olayın kısa özeti bu şekilde olmasına rağmen tedavinin ayrıntılarından bahsedecek olursak; Tüp bebek tedavisinde öncelikle yumurta rezervine göre ilaç dozları belirlenip tercihe göre günlük olarak kadına bu ilaçlar cilde yapılan bir iğne vasıtası ile verilir.

Yaklaşık 12 ila 14 gün sonra yumurtalıklarında normalden daha fazla sayıda yumurta içeren folikül gelişimi olur.

Olgun foliküller çatlatma iğnesi vasıtasıyla son olarak geliştirildikten yaklaşık 1,5 gün (36 saat) sonra genel anestezi altında ultrason eşliğinde bir iğne ile laboratuvar ortamında toplanır.

Toplanan yumurtalar aynı esnada alınan spermler ile döllenir ve döllenen embriyolar laboratuvar ortamında büyütülür.

Büyütülen bu embriyolar rahimde yaşama yetenekleri oluştuktan sonra rahime transfer edilir. Transfer işleminden yaklaşık olarak 10 ila 12 gün sonra embriyoların rahime tutunup tutunmadıklarını anlamak amacıyla BHCG testi yapılır.

Gebelik testi sonuçları olumlu gelen hastalar gebeliğin devamı için gerekli bir takım progesteron denen hormon takviyesi ilaçlarını almaya bir süre daha devam ederler. Bu sürenin sonunda normal gebelik ile tüp bebek takibi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Doğum şekli açısından da normal yolla elde edilen gebelikler ile tüp bebek bebekleri arasında herhangi bir ayrım yoktur.

 

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Op. Dr. Sertan Aksu

Menderes Mah. Atışalanı Cad. 307. Sok. 2 Esenler, İstanbul https://www.sertanaksu.com/

(42 değerlendirme)