212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Olur?

 

Bacaklardaki yüzeysel toplardamarların düzensiz bir biçimde genişlemesi ve kıvrımlar oluşturmasına varis denmektedir.

Öncelikle bir kozmetik ve estetik sorunu olarak görülen varisler, doğru zamanda tedavi edilmediğinde, damar içerisinde pıhtılaşmaya ve iltihaplanmaya neden olabilir.Varis çok nadir olsa da akciğer embolisi denilen çok ciddi, ani ölümle sonuçlanabilen solunum yetmezliğine neden olabilir.

Varis Neden Oluşur?

Varis oluşumuna; ailesel yatkınlık, aşırı kilolar, mesleki nedenlerle fazla ayakta durma, hareketsiz lik,  kadın cinsiyet, yaşlanma ve hamilelik  neden olabilmektedir. Neyse ki, hamilelik döneminde görülen varislerin % 60-70 oranı sonradan düzelmektedir.

VARİS HASTALIĞININ BULGULARI

Varis hastalarının en yaygın şikayeti bacakların görüntüsünün bozulması ve kozmetik kaygılardır.

Ayrıca varis bacakta, özellikle diz altı seviyesinde ağrı, kaşıntı, yanma hissi ve zonklama şeklinde şikayetlere neden olur. Özellikle akşamları ayak bileklerinde şişlik gelişebilir ve  bacaklarda gece krampları  olabilir.

İleri varis hastalarında ayak bileği çevresinde venöz ülser denilen iyileşmesi zor olan yaralar gelişebilir.

VARİS HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Varisten korunmak için uzun süre hareketsiz ayakta durmamalı veya uzun süre hareketsiz oturmamalıyız.

Yüzme, yürüyüş gibi bacak kaslarını çalıştırıcı düzenli egzersiz yapmalıyız.

Kilomuza dikkat etmeliyiz. Çünkü hızlı kilo alımı varis hastalığını arttırmaktadır.

Hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlardan kaçınmalıyız.

Dar giysiler giymemeli ve topuklu ayakkabıyı olabildiğince az giymeliyiz.

Tüm bu önlemleri almamıza rağmen eğer  varis hastalığına genetik yatkınlık var  ise varis hastalığı kaçınılmazdır.

 

VARİS HASTALIĞININ TEDAVİSİ

 1. Radyofrekans veya lazer ile ana damar yetmezliğinin tedavisi: Ameliyathane koşullarında ultrason eşliğinde diz seviyesinden ana toplar damara bir klavuz tel ile girilerek, yetmezlik olan ana damar RF veya  Lazer ile kapatılır. Modern bir tedavi yöntemidir. Kozmetik bir tedavi yöntemidir, ameliyat izi oluşmaz. Hasta operasyondan 2 saat sonra mobilize olur,hasta için postop dönem acısız, ağrısız geçer. Hasta postop erken dönemde normal hayatına döner.

 

 1. Skleroterapi ve köpük tedavisi: Varis damarı içine bir ilaç verilerek o damarın yok edilmesi işlemidir. İğne tedavisi olarak da bilinir. İlaç damara verildikten sonra damarın içi kısmını etkiler ve damarın kapanmasını ya da yok olmasını sağlar. Varisler vücuda gereken damarlar değildir. Bu nedenle iptal edilmeleri kişiye hiç bir zarar vermez, tersine varise ait şikayetler ortadan kalkar. Tedaviden sonra damar hemen kapanır ama görüntünün tamamen kaybolması zaman alır. Bu süre bireyden bireye değişkenlik gösterir ve bazen varisin tümüyle kaybolması birkaç ayı bulabilir. Varis ne kadar büyükse kaybolma o kadar uzun sürer. Skleroterapi ve köpük tedavisi hem kılcal varis, hem orta boy varis tedavisinde kullanılır.

 

 1. Radyofrekans veya lazer ile kılcal damar tedavisi: Ses dalgaları veya ısı ile vücudun bütün bölgelerindeki istenmeyen damarların yok edilmesi işlemidir.Tedavi  istenmeyen damarların yoğunluğuna göre 1-4 seans arasında ortalama 20-30 dakikalık seanslar halinde  uygulanmaktadır.

 

YÜZDE KILCAL DAMAR ÇATLAMALARI

Yüzde kırmızı veya koyu mavi renkte görülen yüzeysel damar genişlemeleridir.

Yüzdeki ince kılcal damar çatlamaları, uzun süreli güneş etkisi, doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile oluşabilir.

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

 1. Yüzeyel Transdermal Lazer: Işık enerjisi ile istenmeyen damarın yok edilmesi işlemidir.. Bu işlem esnasında çevre dokulara zarar verilmez. Tedavi genellikle birkaç dakika sürer,. Tedavi edilecek damar yoğunluğuna göre 1-4 seans arası tedavi sürebilir.Lazer tedavisi sonrası güneşten korunmak gerekir.Bu nedeni ile özellikle yaz aylarında tercih edilmemelidir. Ancak etkili bir yöntemdir.
 2. Radyofrekans ile termokoagulasyon : İnce bir iğneyle ciltten geçilip kılcal varislere ulaşılır ve RF enerji (termal enerji) ile istenmeyen damar yok edilir.Lazerdeki yan etkiler bu yöntemde görülmez. Tedaviden sonra güneşten sakınmak gerekmediğinden yaz mevsiminde uygulanabilir.

Merkezimizde Yapılan Tedaviler

 • Lazer ile Varis Tedavisi
 • Radyofrekans ile Kılcal Damar Tedavisi
 • Skleroterapi ile Varis Tedavisi
 • Köpük ile Varis Tedavisi
 • Kardiyak Muayene
 • Elektrokardiyografi
 • Yara Bakımı
 • PRP Tedavisi

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Op. Dr. Banu Gül Küçükpolat

www.drbanukucukpolat.com

(32 değerlendirme)