212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sonraki seyahatinizde araca mı ihtiyacınız var? Araba kiralama, seyahat ederken size özgürlük ve esneklik kazandırabilir ve dünyanın bazı yerlerinde dolaşmanın tek yolu bu olabilir. Ancak kiralık bir araç, seyahatinize zorluklar da ekleyebilir - en iyi fiyatı bulmaya çalışmak veya tam olarak hangi sigorta seçeneklerini seçtiğiniz gibi. Paradan tasarruf etmek, kiralık araç sözleşmenizi anlamak ve araç kiralamayla ilgili sorunları önlemek konusundaki pratik ipuçlarımızı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Aracın Seçimi

Ne tür bir araca ihtiyacınız olacağı konusunda dikkatlice düşünün. Çocuklarla seyahat ediyorsanız veya vitesli bir araç istiyorsanız, büyük bir sedan araç tercih edebilirsiniz. Sadece kira ücreti ve benzin tutarından tasarruf etmek istiyorsanız, mevcut en küçük modeli seçmek sizin için mantıklı olacaktır.

Belki de çevreye dost bir şeyler arıyorsunuz. Birçok araç kiralama şirketi şimdi hibrid araçlar sunuyor. Düz vites kullanamıyor musunuz? Otomatik vitesli bir araç tercih edin. Birçok ülkede, manuel vites zorunlu olabilir - bu nedenle rezervasyon öncesi ülkenin kurallarını iyice araştırın. Ayrıca, kiraladığınız şirketin ihtiyacınız olabilecek ekstra avantajlar sunduğundan emin olun. Örneğin çocuk koltuğu ya da GPS sistemi gibi ekstralar sizin ihtiyacınız olabilir.

 

Aracınızın Rezervasyonu

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanındaki büyük uluslararası araba kiralama bürolarından hemen rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz – Euronet Car, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz, National, Sixt. Ancak, nereye seyahat ettiğinize bağlı olarak, lokal olan şirketler daha düşük fiyatlar teklifleri sunabilir; Rezervasyon öncesinde, şirketlerin ana standartlara uygun olduğundan emin olmak için değerlendirmeleri okuyun.

Daima karar vermeden önce sıkı bir araştırma yapın. Ortalama fiyatlar hakkında bir fikir edinmek için büyük online rezervasyon kanallarını (Expedia, Priceline ve Kayak gibi) kontrol edin, ancak araba kiralama şirketlerinin web sitelerini de ziyaret edin - çoğu zaman özel indirimler sunuyorlar.

İndirim oranlarınızı artırmak için, ait olabileceğiniz belli başlı ulusal organizasyonlar, sık sık uçuş programlarına yapılan kampanyalar ve kredi kartı programlarınız için uygulanan indirimlerden isteyin. Araba kiralama konularında sıklıkla fırsatlar sunabilirler. Sık sık araç kiralayan bir şirkette çalışıyorsanız, şirketinizin pazarlık gücünden de faydalanabilirsiniz.

Henüz yapmadıysanız, rezervasyon yaparken araç kiralama şirketinizin sadakat programına katılmayı düşünün. Bunlar şirkete göre değişir ancak çoğu ücretsizdir ve aracınızı alırken size bazı ayrıcalıklar kazandırır; Bilgileriniz vaktinden çok önce firmanın verilerine girilecek ve arabaya atlayıp hemen seyahat edebileceksiniz. Ayrıca özel indirimler veya ücretsiz ekstra ayrıcalıklar da sizi bekliyor olabilir.

Kiralık araçlarda tasarruf etmenin en yeni yolu bir araba paylaşım servisini kullanmaktır. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız veya sık sık araç kiralıyorsanız, Bla Bla Car gibi bir yolculuk paylaşım yöntemi ile yakıt masrafını başka yolcularla paylaşabilir, gideceğiniz yere çok daha tasarruflu gidebilirsiniz. İstanbul’da yaşayanlar için Volt da yeni bir şehir içi yolculuk paylaşımı uygulaması. Uygulamayı indirip gitmek istediğin yeri belirliyorsun, Volt seninle aynı yöne giden bir araba buluyor. Hem uygun ücretlere seyahat ediyorsun hem de farklı bir deneyim yaşamış oluyorsun.

(14 değerlendirme)