212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Kuru Cilt Problemleri

Kuru Cilt Problemleri

Normal ciltler yumuşak ve esnek dokusunu, barındırdığı suya borçludur. Cildin yumuşak, esnek ve normal hissetmek için üst tabakasının en az %10 su içermesi gerekir. İdeal oran ise %20 - %35 arasında olmalıdır.

Deri, anormal su kaybından kaynaklanan kuruluktan dış tabakayı korumak için yağ bezleri ile sebum adı verien yağlı bir madde üretir. Sebum, suyun buharlaşmasını önleyici bir bariyer oluşturur. Bazı iç ya da dış faktörler sebebi ile cilt sebum katmanını tüketir ise, cilt su kaybeder ve kurur. Kuru cilt her yaştan insan için son derece yaygın bir sorundur. Ancak biz yaşlandıkça, cilt nemini kaybeder ve kuru, donuk, pul pul olabilir. Aşırı kuruluk şiddetli kaşıntı ve egzamaya neden olabilir. Kuru cilt hakkında daha fazla bilgi edinmek için dermatologlara başvurabilirsiniz.

 

Ciltte Nem Tutmak

Cilt yeterli nem oranını tutamazsa kuru cilt oluşur. Bu sık banyo yapmaya, sert sabun kullanmaya, yaşlanmaya ya da bazı tıbbi durumlarda ilaç kullanımına bağlı olabilir. Ve kış mevsimdeyseniz, cilt kuruluğunuz soğuk havadan kaynaklanıyor olabilir.

Neyse ki, kış aylarında kuru cildinizi rahatlatmak için yapabileceğiniz pek çok basit ve ucuz ürün var.

Cilt nemlendiriciler, deri hücrelerinde ve üst tabakada nemi mühürleme ile kuru cilde müdahalede ilk adımdır. Üç ana tür nemlendirici vardır; nem çekmeye yardımcı nemlendiriciler, nemi ciltte hapsetmeye yarayan nemlendiriciler ve deri hücreleri arasındaki boşlukları doldurmaya yardımcı yumuşatıcılar.


Ne yapabilirsiniz?

Kuru cilt ile mücadele için etkili yollar;

Kışın mutlaka bir nemlendirici kullanın. Banyo sürenizi 5-10 dakika ile kısıtlayın ya da günlük duş alın. Daha uzun süre banyo yapmak cildin nem tabakasını kaybetmesine neden olabilir. Sıcak sudan ziyade ılık su kullanın.


Sabun kullanımını en aza indirin. Gerekirse sabun içermeyen temizleyiciler düşünün. Doğal ürünler dışında, deodorantlı, parfümlü ve alkol içeren sabunlardan sakının.

 

Cildinize zarar vermemek için banyo süngerleri, fırça ve keselerden uzak durun. Eğer onlardan tamamen vazgeçmek istemiyorsanız, hafif dokunuşlarla kullanın. Banyodan ve ellerinizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici uygulayın. Bu, cildiniz hala nemliyken nemin cilt hücrelerine ve boşluklarına hapsolmasına yardımcı olur.

Kokusuz çamaşır deterjanı kullanın ve yumuşatıcılardan kaçının. Cildinizi tahriş edebilecek kumaş ve giysilerden uzak durun.

Kuru cilt genellikle ciddi bir sağlık sorunu gibi görünmez ama kronikleşirse egzama, derin hale gelmiş çatlaklara, kanamalara ve ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir.


Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, evde önlemler almak yerine doktorunuza danışıp yardım alın. Cildinizi kışın bile korumak için daima güneş koruyuculardan faydalanın.

 

3 BASİT ADIMLA GÜNLÜK CİLT BAKIMI

Günlük cilt bakımınızı çok basit 3 adımda bir ritüel haline getirebilirsiniz: Cildinizin günlük temizliğini sağlamak, güneşten korumak ve sivilce, ince çizgi, kırışıklık ve kuru cilt sorunları için uygun ürünleri kullanmak.

  1. Cildinizi Temizleyin: Cildinizin kuru veya yağlı olup olmamasına bağlı olarak cilt temizleyicinizi seçin. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, yumuşak bir temizleyici seçin ve alkol içeren ürünlerden uzak durun. Yağlı bir cilde sahipseniz de cilt tipinize uygun sabunlar kullanın ve gün içerisinde daha sık temizleyin.

 

  1. Cildinizi Güneşten Koruyun: 30 ya da daha yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih edin ve her gün kullanın. Açık havada daha çok vakit geçirecekseniz, yüksek faktörlü kremler yararlı olacaktır. 30 faktör genellikle yeterlidir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, hassas ciltlere uygun güneş ürünlerini tercih edin.

 

  1. Cildinizin İhtiyacı Olan Ürünü Kullanın: Kuru ciltler için çok uygun fiyatlara çeşit çeşit etkili nemlendiriciler bulabilirsiniz. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak, kahverengi lekeleri ve akneleri gidermek için de farklı farklı uygun fiyatlı ürün mevcut.

 

 

 

 

 

(11 değerlendirme)