212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Spor Salonu Seçiminin Püf Noktaları

Spor Salonu Seçiminin Püf Noktaları

Hadi kabul edelim, binlerce spor salonu alternatifi içinden seçim yapmak gerçekten çok zor. Spor salonu seçimlerinizde size yardımcı olması için bu harika ipuçları bir okuyun bizce!

Bu kadar alternatif arasından kendinizi rahat hissettiğiniz bir tanesini bulmak çok kritik. Eğer seçim yaptığınız spor salonunda rahat hissetmiyorsanız ve bir şekilde sizi mutlu etmiyorsa zaten size çok da kolay gelmeyen, disiplinli bir çalışma isteyen spor salonuna gitmekten vazgeçiyor, birkaç hafta içerisinde bırakıyorsunuz. Bu nedenle, seçtiğiniz spor salonunda kendinizi evinizde hissetmek gerçekten önemlidir.

Bir spor salonunda ne istediğinizi düşünün. Sadece ve sadece ağırlık kaldırmak için mi oradasın? Aerobik dersi almak ister misin? Sadece kardiyo ile mi ilgileniyorsun? Yoksa bunların hepsini mi istiyorsun?

Gördüğünüz gibi, hangi spor salonunun size en uygun olacağı konusunda karar verirken düşünmeniz gereken birçok detay var. Hangi egzersiz programını almak istediğinizi düşünmelisiniz ve bu bakış açısından yola çıkmalısınız.

Size uygun bir spor salonu seçmenin bazı temellerini gözden geçirelim.

 

ZİYARET ESNASINDA SORULABİLECEK SORULAR

Çalışma saatleri nedir?

Günün en yoğun saatleri ne zaman?

Üyelik aidatı ne kadardır? Herhangi bir alternatif seçenek plan mevcut mu?

İptal etmek için ne yapmanız gerekiyor?

Ödeme planı nasıl olacak, taksit seçeneği var mı tek ödeme mi?

Çalışan personel sertifikalı mı?

Spor salonu donanımlı mıdır ve personel acil durumlar için eğitilmiş mi?

Ekipman kaç yaşındadır?

Ekipman ne sıklıkta değiştirilir?

En çok hangi ekipman kullanılıyor?

Derslikler geniş ve ferah mı? Havalandırma var mı?

İlave ek ücretler var mı yoksa tüm hizmetler fiyata dahil mi?

Spor salonunda çocuk bakımı var mı? Ücretli mi?

Personel kişisel olarak ilgileniyor mu, bu hizmet ücrete mi dahil yoksa ekstra mı?

Herhangi bir bedensel kompozisyon testi veya ölçümleme yapıyorlar mı?

 

DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN DETAYLAR

Lokasyon

Spor salonunun konumu sizin için erişilebilir bir durumda mı? Çok fazla yol katetmek zorunda olmayacağınız ve trafik çekmeyeceğiniz bir lokasyon arıyorsunuz muhtemelen. Spor salonu çok uzakta ve gününüzün çoğunu yolda geçirmek istemiyorsanız evinize yakın bir konum tercih etmelisiniz.

Ya da çalıştığınız yere yakın bir yer bulmayı düşünün, böylece işten önce veya sonra veya bir öğle saatinde gidebilirsiniz. Bu, istediğiniz zaman spor salonuna gitmenizi sağlayacak ve gün boyunca çok değerli bir zaman dilimi ayırmanıza gerek olmayacak.

Çalışma saatleri

Spor salonu üyeliği için para ödüyorsanız, egzersiz programınızın çalışma saatleri içinde olduğundan emin olmak istersiniz, aksi halde, tesislerini tam olarak kullanamayacağınız ve iyi bir egzersiz yapamayacağınız için paranızı boşa harcamış olursunuz. Örneğin sabahın çok erken saatlerinde spor yapıp işe gitmek gibi bir düşünceniz varsa muhakkah çalışma saatlerini kayıt öncesi sorgulayın.

Maliyet

Maliyet konusu gerçekten listenizin üst kısmında olmalıdır. Size ne kadar paraya mal olacak ve paranızın değerini alacak mısınız? Eski püskü bir spor salonundan ziyade, ekipmanlarını üst seviyede ve kalitede olan, daha ilham verici, şık bir salon için belki daha fazla para harcayabilirsiniz.

Ayrıca, üyelik satın aldığınız dönemin nasıl bir döneme denk geldiğine de dikkat edin. Spor salonları Yeni Yıl ve Eylül aylarında daha iyi anlaşmalara sahiptir. Özellikle yaza doğru fiyatlar artabilir.

Ödeyeceğiniz fiyatın karşılığında tam olarak hangi hizmetleri alacağınızdan emin olun. Kullanmayacağınız veya sizi ilgilendirmeyen şeyler için ödeme yapmayın.

Dikkat çekmek istediğimiz başka bir şey, sizi uzun vadeli bir anlaşma ile kapatan spor salonları. Bu yerler sizi 1-3 yıl boyunca kontrat ile bağlar ve üyeliğinizi iptal etmenin herhangi bir yolu yoktur.

Temizlik

Tesis ne kadar temiz? Ekipmanları günlük olarak temizleyen bir personel var mı? Üyelerin kullanım esnasında havlu kullanmasını şart koşuyor mu? Soyunma odaları karışık mı? Havuz varsa üyelik esnasında sağlık raporu talep ediyor mu? Bunların hepsi, bir üyelik satın alırken göz önüne almanız gereken şeylerdir.

Üyelik Detayları

Üye olduğunuzda diğer tüm hizmetlerden indirim alıyor musunuz? Solaryum için bir indirim, yüzme havuzunu kullanmak için ek bir ücret var mı? Masaj terapistleri var mı? Egzersiz yaparken çocuğunuzu yanınıza almanız için  bir oyun odası ve orada çocuklarla ilgilecek bir kişi var mı?

Bir meyve suyu ya da snack bar var mı? Bunlar için ne kadar ödeyeceksiniz? Ekstra özelliklerin üyelikle birlikte muhakkak öğrenilmesi gerekir.

Ekipman

Kullandığınız ekipmanın, kullanımıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadan, iyi çalışır durumda olması gerekir. Serbest ağırlık odası nasıl? Dambılların tüm çiftleri tam mı? Kullanılan koşu bantları ve tüm kardiyo cihazları son model mi, yeterince var mı? Yoksa yürüyüş yapmak için dakikalarca sıra beklemeniz mi gerekecek?

Müşteri hizmetleri

Spor salonu çalışanlarını inceleyin. Çalışanlar genellikle erkek mi? Bayan çalışanlar da var mı? Spor salonunda gördüğünüz insanlarla rahatça çalışacağınızdan emin olun. Bazı jimnastik salonları, powerlifting spor salonları ve vücut geliştirme spor salonları daha hardcore salonlar olabilir.

Çalışırken bu tür bir ortamda güvensiz olduğunuzu düşünüyorsanız, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir yer aramaya devam edin. Unutmayın, doğru spor salonunu aramak tamamen sizin hakkınız.

Atmosfer

Spor salonunun atmosferi nasıl? Eğlenceli ve ferah mı, yoksa iç karartıcı mı? İlham verici ve antrenman yapmak istediğiniz bir spor salonu bulun. Egzersiz yapmak için kasvetli bir ortama girmek çok da eğlenceli olmayabilir.

Tarzı size uygun ve enerjinizi arttıran bir spor salonu bulun. Rahatlık düzeyi, kendinizi yorucu bir egzersiz için spor salonuna gitmeye motive etmek için büyük bir rol oynamaktadır.

 

ÜYELİK YAPMADAN ÖNCE MUHAKKAK DENEME SEANSI İSTEYİN!

Ne gördüğünüzü önemsemiyorsanız, üyelik satın almadan önce spor salonunu deneyin. Yalnızca içeri girip, baktığınız spor salonunun nasıl çalıştığını görmekle birlikte diğer seçeneklere bakmadan bir üyelik satın alırsanız, büyük bir hata yaparsınız.

Normalde egzersiz yapacağınız zaman spor salonuna gitmek istiyorsunuz. Bu yöntem, orada olduğunuz zamanlarda ne kadar yoğun olduğunu görmenizi sağlayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUYUN!

Sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka okuyun. Sözleşme; sözleşme süresi, iptal politikası ve bilmeniz gereken diğer ilgili bilgileri içerebilir.

 

 

Umarız bu yazı, spor salonuna üye olmaya karar vermede sizin için işleri biraz daha kolaylaştırır. O vakit geldiğinde, yukarıda bahsedilen şeylerin hepsini dikkate almalısınız. Spor salonu ile ilgili herhangi bir şeyden hoşlanmadıysanız, başka yerlere göz atın.

 

Fitness endüstrisi gerçekten son birkaç yıldır çok büyüdü ve  neredeyse her yerde spor salonu açılıyor. Aramadan önce ne istediğinizi bildiğinizden emin olun ve spor salonlarını ziyaret etmeden önce sormak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Orada olduğunuzda, soru sormaya çekinmeyin. Satış görevlisi sorularınızdan kaçınmaya çalışıyorsa veya sorunun cevabını vermeden cevaplarsa, o spor salonunun yanına bir çarpı işareti koyun ve aramaya devam edin. Spor salonu üyeliği bir yatırım- daha sağlıklı olmak için yapılan bir yatırım. Bu yüzden kararınızı çok iyi değerlendirin.

(13 değerlendirme)