212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Kış Lastiği Taktırmalı mıyım?

Kış Lastiği Taktırmalı mıyım?

Ekim ayı geldi ve takvimler kış hazırlıklarına başlamamızı salık veriyor. Çok iyi biliyoruz ki bir-iki ay sonra kar yağışları başlayacak ve yollar tehlike alarmı verecek. Tabii henüz bu hava şartları için doğru lastiğe sahip değilseniz. Ve doğru lastik elbette kış lastikleri. Hatta daha da ötesi kış cantları ile birlikte kullanılmış kış lastikleridir.

Tamamen güvenliğinizi sağlayacak böyle bir paket ile doğanın size sunacağı tüm durumlara karşı akıllı, güvenli ve uygun maliyetli bir çözüm bulmuş olacaksınız. Örneğin dondurucu soğukların olduğu bir şehirdesiniz ve ara sokaklarda yollarda buzlanma mı var? Kış lastikleri her daim yumuşak kalmak için ve 45 derecenin altındaki sıcaklıklarda maksimum çekiş gücünü sağlayacak özel malzemelerle tasarlanmıştır. Ya da yaşadığınız şehirde ara sokaklarda birkaç metre kar oluyor. Kış lastikleri bu tarz hava koşullarında dört mevsimlik bir lastikten daha iyi yola tutunacak şekilde sırt desenlerine sahiptir.

İnsanlar genelde dört mevsim lastiklerin kışın araç kullanmada yeterli olup olmayacağı konusunda sorular soruyorlar. Türkiye’nin bazı illerinde dört mevsim lastikleri bütün bir yılı geçirmek için uygun olabilir. Ama kışın aylarca çetin geçtiği, karın, buzun, yağmurun eksik olmadığı şehirlerde mutlaka kış lastiklerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Elbette dört mevsim lastikler de hem kuru hem de ıslak zeminler ve kışa uygun bir çekişle tasarlanmıştır ama daha kötü hava koşulları için yeterli değildir.

İnsanlar genelde kış lastiklerinin çok pahalı olduğu konusunda yakınıyorlar fakat kış lastiklerinin maliyeti genelde 4 mevsim lastik kullanımına eş değer. 4 mevsim lastiklerde kullanıcılar muhakkak 1 set yedek lastik alıyorlar. Ayrıca kötü koşullarda araçlarının ortaya çıakrdığı genel işletme maliyetleri 4 mevsim lastik kullanımında daha yüksek.

Kış lastikleri ile sürücüler kendilerini sadece karla kaplı yollarda değil ayrıca sulu kar ve buzlanma olan zeminlerde de güvende hissedecekler.

 

Size en yakın lastikçiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tüm Türkiye Oto Lastik ve Rot Balans Firmaları

(4 değerlendirme)
comments powered by Disqus