212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Çılgınlığı Durdurun!

Çılgınlığı Durdurun!

Çocuklar uyuyor ve harika bir film seyretmek için muhteşem bir zaman:

 

Çikolata! Şimdi!

Bütün hafta sağlıklı bir şekilde yemek yediğiniz önemli mi? Hayır! Çikolata! Zaten haftalarca çikolata tüketmediniz mi? Çikolata! Çikolata!

Özlem her saniyede daha da büyür. Direniş faydasızdır ve kısa sürede, acil durumlar için aldığınız çikolata dolapta! Kısa bir süre sonra galip gelen rahatlama, suçluluk ve pişmanlık duyguları etrafınızda dönmeye başlar.

Kriz önlendi ... yoksa Pandora'nın kutusu açıldı mı?

Böyle bir durumda bitter diye ifade ettiğimiz koyu renkli olanlarını tercih edebilirsiniz. Koyu çikolata, kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek ve şekerin dişler üzerindeki etkilerini azaltabilecek fitokimyasal maddeleri içerir. Ancak ılımlı ölçüde tüketerek tadını çıkarın. Doğru çikolatayı seçtiğinizden emin olmak için etiketi okuyun. Hatta önce kişisel diyetisyeninizi arayın.

Cips, çikolata veya kek gibi arzular genellikle kısa ömürlüdür ve böyle bir durumda öncelikle daha sağlıklı bir gıdayı ikame edici olarak bulabilir ve açlığınızı bastırabilirsiniz.

İstekleriniz için alternatifler seçin. Patates cipsi? Az yağlı veya yağsız bir marka satın alın. Çerez gibi bir şeyler mi arıyorsunuz?  Meyve veya açık yeşil ve sebzelerle dolu bir salata deneyin. Tatlı bir şey ister misiniz? Bir elma pişirmeye veya hatta bazı sebzeleri kavurmaya ne dersiniz? Kavurma birçok gıdada tatlılık yaratır.

Yürüyüşe çıkın, bir hobiniz varsa onu deneyin ya da bir arkadaşınızı arayın. Aslında özlem duyduğunuz şey, toplumsal destektir. 

Bazı yiyeceklere duyduğunuz aşırı hazzın günlüğü tutun. Özleminizin göründüğü günün, ne kadar sürdüğünün, özlemlediğiniz yiyeceklerin ve durumu nasıl ele aldığınızın zamanını unutmayın.Bir süre sonra kalıpları fark etmeye başlayacaksınız, böylece gelecekteki isteğinizin üstesinden gelmeye hazır hale gelmiş olacaksınız.

 

Doç Dr. Barış Öztürk - Diyetisyenler Telefon: 0212 411 39 00

(4 değerlendirme)